رنگ

رنگ در دکوراسیون داخلی از مهم ترین فاکتورهای زیبایی محسوب می شود. رنگ ها منشاء انتقال احساس هستند و تاثیر شگفت انگیزی بر روح و روان انسان می گذارند. به همین دلیل انتخاب رنگ ها و ترکیب آن ها با یکدیگر نقش موثری در دکوراسیون منازل ایفا می کند.

 

تاثیر رنگ در دکوراسیون خانه

رنگ سفید، نماد آرامش و پاکی:

 

رنگ سفید فضا را بزرگ تر و دلگشاتر نشان می دهد و مناسب ترین گزینه برای رنگ پس زمینه است. اگر می خواهید تابلوهای دیواری و مبل های رنگی جلوه زیباتری پیدا کنند، رنگ سفید را برای پس زمینه انتخاب کنید. اتاقی که کامل به رنگ سفید رنگ آمیزی شده، خالی و بزرگ به نظر می آید.

بنابراین با استفاده از مبل و وسایل رنگی نوعی کنتراست ایجاد کرده و فضایی شیک و مدرن خلق نمائید. اتاق سفید رنگ به منزله تابلویی خالی است که می توانید آن را با ایده های خلاقانه خود به تابلویی زیبا و هنری تبدیل کنید.

 

رنگ سیاه، نماد قدرت:

رنگ سیاه نماد قدرت، سلطه طلبی، غم و رسمیت است. این رنگ به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفته شده که قابل ترکیب با انواع رنگ هاست.ترکیب رنگ سیاه و سفید جلوه ای فوق العاده در فضا ایجاد می کند و استفاده از این کنتراست رنگی برای کفپوش باعث بزرگنمایی فضا می شود. این رنگ در بعضی فرهنگ ها در مراسم سوگواری مورد استفاده قرار می گیرد و نمادی از غم و اندوه به شمار می آید.

رنگ صورتی، نماد معصومیت:

رنگ صورتی نماد معصومیت، خوشرویی و رمانتیک بودن است. استفاده از رنگ صورتی روشن باعث ایجاد آرامش و استفاده از طیف تیره آن هیجان و انرژی ایجاد می کند. این رنگ اصولا برای اتاق خواب به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

در روان شناسی رنگ ها، رنگ صورتی به عنوان رنگی ضد افسردگی و گوشه گیری در نظر گرفته شده است. استفاده از این رنگ در سایر مکان های خانه حسی از نشاط و سرزندگی ایجاد می کند.

رنگ سبز، نماد طراوت و تازگی:

رنگ سبز نمادی از طبیعت، صلح، حاصل خیزی و حیات است. این رنگ از نیروی شفابخشی برخوردار است و آرامش را در روح و روان پدیدار می کند. سبز قابلیت ترکیب با هر رنگی را ندارد، بنابراین ترکیب نادرست آن حسی ناخوشایند در فضا ایجاد می کند.

رنگ آبی، نماد اعتماد و آرامش:

رنگ آبی در مجموع رنگ های سرد قرار دارد و نماد آرامش و اعتماد است. استفاده از این رنگ در دکوراسیون داخلی حسی سرشار از آرامش و اطمینان خاطر را برای اعضای خانواده به ارمغان می آورد.

مشاهده رنگ آبی احساساتی نظیر وفاداری، منطق، آرامش، تمرکز،, سکون و توجه را منتقل می کند. برخی از طیف های رنگ آبی سرد و ساکن به نظر می آیند و برخی دیگر تاثیر پویاتری دارند.

رنگ نارنجی، نماد انرژی:

این رنگ نمادی از اعتماد به نفس و انرژی ست و حسی گرم و صمیمی ایجاد می کند. رنگ نارنجی از ترکیب رنگ های زرد و قرمز به وجود می آید و به عنوان نوعی رنگ انرژی زا مطرح است.

استفاده از این رنگ در مکانی مانند اتاق نشیمن که افراد خانواده دور هم حضور دارند، جوی گرم و پرنشاط به ارمغان می آورد.

رنگ زرد، نماد هیجان:استفاده از رنگ زرد در طیف های کم رنگ مانند لیمویی حس سرزندگی منتقل می کند و طیف های پررنگ آن حسی گرم و آرام در فضای دکوراسیون به ارمغان می آورند. رنگ زرد فضا را روشن تر و جذاب تر می کند و استفاده از آن در ترکیب با سایر رنگ ها نیز فوق العاده است.

رنگ خاکستری، نماد بی تفاوتی و بی احساسی:

رنگ خاکستری در دکوراسیون داخلی فضایی رسمی اما همراه با ظرافت ایجاد می کند. این رنگ، نوعی رنگ خنثی است و زیبایی آن زمانی پدیدار می شود که در کنار رنگ های دیگر قرار گیرد.

استفاده زیاد از این رنگ فضایی یکنواخت و کسل کننده ایجاد می کند. این رنگ به خودی خود ذهن را تحریک نمی کند اما با منطق رابطه مستقیم دارد. از این رنگ برای افزایش تاثیر سایر رنگ ها به میزان کم استفاده می شود.

رنگ قرمز نماد جذابیت:

رنگ قرمز پررنگ مناسب ترین رنگ برای ایجاد اتاقی گرم، نرم و صمیمی ست. علاوه بر آن استفاده از این رنگ در دکوراسیون اتاق نشیمن این پیام را به میهمانان می دهد که شما فردی عاشق و برونگرا هستید که رفت و آمد را دوست دارید.

البته دقت کنید که از این رنگ به مقدار زیاد استفاده نکنید و تنها بخشی از خانه را به این رنگ در بیاورید. زیرا استفاده بیش از حد از این رنگ ممکن است چشم شما را خسته کرده و موجب سر درد شود.

مفهوم رنگ های گرم و سرد:

بهترین راه برای طبقه بندی رنگ ها قراردادن آن ها در دو بخش رنگ های گرم و سرد می باشد. رنگ هایی مانند رنگ قرمز، نارنجی، صورتی و زرد از جمله رنگ های گرم و رنگ های آبی، سبز و یاسی در دسته رنگ های سرد قرار می گیرند. هر رنگ تاثیر و حس خاص خود را دارد و این اولین راهنمای شما برای انتخاب رنگ مناسب می باشد.

استفاده از رنگ های گرم:

رنگ های گرم در جهت ایجاد فضایی دنج مورد استفاده قرار می گیرند. رنگ قرمز انتخاب خوبی می باشد چرا که رنگی غالب تلقی می شود. بهتر است برای اتاق های کوچک از این رنگ استفاده نکرده و به جای آن از رنگ های خنثی استفاده نمایید.

زیر رنگ ها

رنگ ها همیشه ظاهر مشابهی ندارند. نمای آن ها به محلی که از آن ها استفاده می شود نیز بستگی دارد. همان طور که می دانید تمامی رنگ ها به جز رنگ های آبی، قرمز و زرد از ترکیب رنگ های دیگر به دست می آیند.

تاثیر فضا بر رنگ ها

برای انتخاب رنگ مناسب بهتر است به روشنایی اتاق توجه کرده و از رنگ های خنثی و رنگ های پاستیلی برای رنگ آمیزی دیوار استفاده شود.

اگر تمایل به استفاده از رنگ های سرد دارید بهتر است از طیف روشن آن ها استفاده نمایید. این کار برای بزرگ تر نشان دادن اتاق مورد استفاده قرار می گیرد.

به نظر شما کدام یک از ترکیب های معرفی شده می تواند نمای زیبایی ایجاد کند؟ اگر شما تصمیم به استفاده از یکی از این ترکیب رنگ ها داشته باشید، کدام یک را انتخاب می نمایید؟

 

 

 

 

 

اخبار

تقویم و تاریخ

شنبه ، ۲۳ تیر ۱۴۰۳
تیر 1403
جپچسدیش
1
8765432
1514131211109
22212019181716
29282726252423
3130

آمار بازدیدها

بازدید امروز40
بازدید دیروز207
بازدید هفته40
بازدید ماه10,238
بازدید کل591,130
افراد آنلاین3